Vláda spaní v chráněných oblastech zakázala neprávem
bivakování
Kauza žádosti místopředsedy Dětí Země Martina Hythy o povolení výjimky ze zákona o ochraně prírody a krajiny, aby mohl legálně „bivakovat“ v chráněných územích, nabírá zcela nový smer. Aktivistovi vláda nejprve výjimku nepovolila, soud ale zákaz zrušil a potvrdil, že vláda rozhodla nezákonně.
Správy chráněných území ted řízení zastavují – spaní v chráněných oblastech je totiž legální a bylo zbytečné i žádat o výjimku. „Považuji to za velké vítězství pro všechny milovníky prírody, nebot pouhým přespáním v chránené krajinné oblasti téměř nelze způsobit škodu, narozdíl od toho, když se zde porádají motocyklové závody nebo staví dálnice, což nekteré vydané výjimky umožnují,“ komentuje poslední vývoj kauzy Martin Hytha, který podal demonstrativní žádost o udělení výjimky již před více než tremi lety. „Je nanejvýš absurdní, že vláda původně spaní v chráněných územích nezákonně zakázala, i když na něj není výjimka vůbec potřeba,“ dodává Hytha. Činností, na kterou je v chránených oblastech podle zákona zapotrebí výjimka, je táboření. Spaní pod širákem ale dle výkladu státních úredníku není tábořením ve smyslu zákona c. 114/1992 Sb., o ochraně prírody a krajiny, pro které by bylo potreba požádat o výjimku.
„Velká část veřejnosti se ale zřejmě domnívá, že i bivakováním bez stanu se v chráněných krajinných oblastech vystavují riziku pokuty. Ted už víme, že to není pravda,“ shrnuje nakonec Hytha, který už se brzy chystá legální bivakování vyzkoušet.
Děti Země
Autor: Root Vydáno: 18.4.2011 10:33 Přečteno: 1835x Hodnocení: neohodnoceno |
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.